Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
Strona główna / Informacje / Jak co roku maszerowali za życiem

Jak co roku maszerowali za życiem

Ulicami Waszyngtonu przeszedł 44 Marsz dla Życia,  w którym Amerykanie domagali się ochrony dzieci poczętych.

Począwszy od 1974 r. Marsz odbywał się zawsze 22 stycznia, w rocznicę zalegalizowania przez amerykański Sąd Najwyższy aborcji. W tym roku ze względu na inaugurację prezydenta Donalda Trumpa datę przesunięto o tydzień.

Hasłem tegorocznego marszu są słowa „Potęga jednego”. Jak podają organizatorzy, hasło zostało zainspirowane słowami J.R.R. Tolkiena, który twierdził, że „nawet najmniejsza osoba może zmienić bieg historii”.

Tegoroczny marsz odbywał się w wyjątkowej atmosferze. Zaledwie tydzień temu te same ulice amerykańskiej stolicy wypełnili uczestnicy uroczystości inauguracyjnych prezydenta Donalda Trumpa. A dzień później wyszli na nie zwolennicy aborcji, uczestnicząc w tzw. Marszu Kobiet.
Wyjątkowa w tym roku jest również obecność podczas marszu wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Wprawdzie Mike Pence jako członek Kongresu trzykrotnie w przeszłości wygłaszał przemówienia do uczestników Marszu dla życia, jednak w tym roku po raz pierwszy przemawiał do tłumnie zebranych jako wiceprezydent.

Tegoroczny Marsz dla życia, podobnie jak w latach ubiegłych, poprzedziła w jego wigilię Msza św. w bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. „Niczyje prawa nie są bezpieczne w kulturze, w której powszechnie panuje aborcja” – powiedział tam kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku.

Również w tym roku Ameryka przez 9 dni poprzedzających marsz modliła się w intencji szacunku dla życia w ogólnokrajowej nowennie. Lokalne marsze dla życia w wielu innych miastach Stanów Zjednoczonych odbyły się w tym roku tydzień przed marszem w Waszyngtonie.

Poparcia uczestnikom Marszu dla życia w Waszyngtonie udzielił Ojciec Święty. W telegramie wysłanym do nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych stwierdził: „Tak wielka jest wartość życia i tak niezbywalne prawo niewinnego dziecka do wzrastania w łonie matki, iż w żaden sposób nie można prezentować jako prawa do własnego ciała możliwości podejmowania decyzji co do tego życia. Jest ono celem samym w sobie i nie może być przedmiotem dominacji innego człowieka”. Papież wyraził nadzieję, że to wydarzenie z udziałem tak licznych Amerykanów przyczyni się do mobilizacji sumień w obronie życia.

za: ekai, pl.radiovaticana.va
Na zdj. Pierwszy Marsz dla Życia w 1974 r. za: Wikimedia Commons


Wiadomości

* cena brutto + koszt dostawy