Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

„Nie w trudnej sytuacji materialnej kobiety”

Jestem przeciwnikiem aborcji, ale…

Natalia Przybysz jest dość znaną piosenkarką. Stała się jeszcze bardziej znana, gdy jesienią 2016 r., w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” (wydawnictwo Agora) wyznała, że dokonała aborcji.
Jej słowa ukazały się w feministycznym magazynie przy okazji tzw. czarnego protestu, przeciwko projektowi pełnej ochrony życia dzieci poczętych (dokument ten zwierał nieszczęśliwie zapis o karalności kobiet dopuszczających się przerwania ciąży). Piosenkarka z okazji protestu skomponowała też piosenkę „Przez sen”, w której nawiązuje do przerwania przez siebie ciąży.
„Mieszkanie 60 metrów kwadratowych”
Ktoś mógłby napisać: no i co z tego, że Natalia Przybysz opowiedziała o swej historii, nie jest ani pierwszą ani ostatnią kobietą, która dokonała aborcyjnego – jako to się współcześnie określa – coming outu. Tym razem jednak stało się inaczej. Nawet zwolenniczki legalizacji przerywania ciąży były podzielone z powodu wyznania Przybysz.
W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” piosenkarka – mówiąc w trzeciej osobie liczby mnogiej – przytoczyła motywy decyzji, którą podjęła razem ze swym partnerem: „To historia o aborcji. I o uczuciach. O wpadce. Trafiła się ludziom dorosłym, rodzicom dwójki dzieci, którzy już mają jakąś wizję swojego życia. (…) Podejmują decyzję, że nie wchodzą w tę nową historię. Nie chcą bezwładnie unosić się w życiu tylko na tym, co przynosi los. Zależy im też na jakości tego życia, które już mają. Nie chcą wracać do pieluch. Nie chcą szukać większego mieszkania teraz. 60 metrów kwadratowych ze wszystkimi książkami i zabawkami dzieci jest trochę ciasne, ale jest OK”.
Wyznanie Przybysz doskonale wpasowuje się w mit, który podnosi część zwolenników legalizacji aborcji: „kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży, gdy znajduje się w trudnej sytuacji osobistej”, np. materialnej. Inaczej „argument” ten określany jest aborcją „ze względów społecznych”.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

zamów prenumeratę

 

* cena brutto + koszt dostawy