Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Potrzebujemy ducha stanowczości

Z dr. Bartłomiejem Wróblewskim* – posłem PiS i prawnikiem – rozmawia Dariusz Hybel

  • Czy wie Pan, który rząd przeprowadził w Wielkiej Brytanii legalizację „małżeństw” jednopłciowych?

Konserwatywny rząd Davida Camerona.

  • To było w 2013 r. A który rząd wprowadził w Niemczech legalizację „małżeństw” jednopłciowych?

Stało się to, gdy kanclerzem była Angela Merkel. Rozwiązanie to przeszło przy częściowym wsparciu chrześcijańskich demokratów.

  • Sama Merkel była przeciwna, ale zezwoliła na swobodę głosowania swoim partyjnym kolegom. I w ten sposób, uchodzący za prawicowych, chrześcijańscy demokraci wspólnie z SPD, Lewicą i Zielonymi przegłosowali w 2017 legalizację „małżeństw” homoseksualnych. Dziś PiS sprzeciwia się legalizacji „małżeństw” jednopłciowych. Potrafi Pan sobie wyobrazić, że jutro się na nie zgodzi? Bo ja tak.

Nie wyobrażam sobie, że rząd Prawa i Sprawiedliwości to zaakceptuje. Chociaż pewnie są takie osoby w obozie rządzącym, które zgodziłyby się na tak daleko idące zmiany. Na dziś jest to mała mniejszość. Ale jak będzie za pięć czy dziesięć lat, trudno powiedzieć. Zdecydowana większość posłów PiS to ludzie o konserwatywnych przekonaniach. Prawdą jest jednak, że stopień ich determinacji, jeśli chodzi o obronę wartości cywilizacyjnych, jest różny.

  • Odnoszę wrażenie, że pod tym względem Prawu i Sprawiedliwości brakuje ducha stanowczości, połączonego z wysiłkiem na rzecz edukacji społeczeństwa prowadzonej przez polityków.

Rzeczywiście czasami brakuje stanowczości. Czasami brakuje też przekonania, że warto tłumaczyć społeczeństwu, szczególnie młodym ludziom, dlaczego stoimy na gruncie tradycyjnego modelu rodziny i tradycyjnego rozumienia prawa i wolności jednostki. Ale razem z niemałą grupą koleżanek i kolegów staramy się to zmienić. Uważamy, że trzeba włożyć więcej wysiłku, by realizować bardziej konserwatywną agendę PiS, jednocześnie przekonując do niej społeczeństwo. Stanowisko w sprawie małżeństwa i rodziny zawarte w Konstytucji jest odbiciem wielowiekowej tradycji, nie utraciło swego uzasadnienia i ma do dzisiaj sens.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

*Poseł Bartłomiej Wróblewski jest autorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją tzw. aborcji eugenicznej (wykonywanej ze względu na choroby lub wady rozwojowe dziecka). Złożył także w Sejmie projekt ustawy wspierającej edukację domową.
* cena brutto + koszt dostawy