Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv
Strona główna / Informacje / Kolejny krok przeciwko życiu nad Sekwaną

Kolejny krok przeciwko życiu nad Sekwaną

We Francji trwają prace nad legalizacją wspomaganego samobójstwa. Swobodny dostęp do eutanazji obiecał swoim wyborcom prezydent François Hollande. Wzorem dla kontrowersyjnej ustawy mają być rozwiązania obowiązujące w Szwajcarii, a modelowym przykładem stosowania eutanazyjnych praktyk – kliniki organizacji Dignitas.

O przygotowanie zaleceń dla legislatorów poproszony został Krajowy Etyczny Komitet Konsultacyjny (CNNE), organ doradczy francuskiego rządu do spraw bioetyki. Nieoczekiwanie dla władz, Komitet głosował jednak przeciwko legalizacji aktywnej pomocy przy samobójstwie.

CNNE zgadza się wyłącznie na stosowanie eutanazji biernej, czyli zaniechanie leczenia, nawadniania i odżywiania osoby terminalnie chorej w ciężkim stanie. W związku z tym, domaga się zapisu o zwoływaniu konsylium lekarskiego dla oceny każdego przypadku

W praktyce „opieka paliatywna” po zaprzestaniu terapii miałaby polegać na głębokiej sedacji (uśpieniu) pacjenta i utrzymywaniu go w takim stanie do czasu śmierci. Wcześniej chory powinien wielokrotnie poprosić o zaniechanie leczenia i „definitywne znieczulenie”, a zespół lekarzy specjalistów musi uznać zasadność żądania chorego.

Jednakże prezydent François Hollande zapowiedział, że jego rząd, bez oglądania się na opinię doradców,wprowadzi bardzo liberalne przepisy o warunkach dopuszczalności eutanazji. Hollande obiecał ustawę do końca 2013 r.

za: hli.org.pl


Wiadomości

* cena brutto + koszt dostawy