Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv
Strona główna / Informacje / Pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzeniem

Pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzeniem

Na cmentarzu komunalnym w Koszalinie, w specjalnym grobie, przy którym znajduje się charakterystyczny pomnik, tym razem pochowano ciała 111 dzieci pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Był to już 13. tego typu pogrzeb. Od kwietnia 2011 roku, w Koszalinie pochowano już 2807 dzieci zmarłych przed urodzeniem.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Eucharystii oraz ceremonii na cmentarzu przewodniczył ks. Piotr Subocz, kapelan szpitali w Koszalinie.

W Słupsku pogrzeb dzieci utraconych odbył się po raz piąty. Pochowano tam dotychczas ciała 122 dzieci. Tym razem – kolejnych 86. Msza św. w intencji rodziców po stracie sprawowana była w kościele pw. św. Jacka. Modlitwie w kościele oraz na cmentarzu przewodniczył ks. Cezary Iwanowski, kapelan słupskiego szpitala.

W grudniu 2016 roku w miejscu pochówku dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku stanął pomnik (na zdjęciu), który, w wyniku głosowania mieszkańców miasta, został sfinansowany w ramach budżetu partycypacyjnego.

Prochy 9 dzieci zmarłych przed urodzeniem spoczęły także w zbiorowym grobie na cmentarzu komunalnym w Pile. Pogrzeb dzieci odbył się tam po raz piąty. Dotychczas na miejscowym cmentarzu pochowano 77 dzieci.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Jana Bosko. Modlitwę, również na cmentarzu, prowadził ks. Ryszard Ryngwelski, dziekan dekanatu pilskiego. Również w Pile, w miejscu pochówku dzieci utraconych, znajduje się pomnik.

W pogrzebach uczestniczyli nie tylko rodzice po stracie dziecka. Uczęszczają na nie także osoby, które poprzez swoją obecność, pragną podkreślić prawdę o godności człowieka od momentu poczęcia.

W Szczecinku czwarty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 8 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym.

Do tej pory w Szczecinku pochowano prochy 25 dzieci. Podczas kwietniowego pogrzebu pochowanych zostanie kolejnych 22 dzieci.

W kilku miastach w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej regularnie odbywają się także Msze św. w intencji rodziców po stracie dziecka. W Koszalinie taka Msza św. sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów). W kościele Mariackim w Szczecinku – w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18. W Pile, w kościele pw. św. Józefa – w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.

 

ekai


Wiadomości

* cena brutto + koszt dostawy