Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv
Strona główna / Informacje / Sejm nie przyjął projektu „Zatrzymaj Aborcję”, skierował go do komisji

Sejm nie przyjął projektu „Zatrzymaj Aborcję”, skierował go do komisji

Sejm odrzucił  obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj Aborcję”, który został złożony w Sejmie jesienią 2017 roku. Zakładał on objęcie ochroną dzieci poczętych, u których podejrzewa się chorobę, poprzez wykreślenie zapisu zezwalającego na ich zabicie.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 187 posłów, 254 było przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu. Po tym głosowaniu zdecydowano o jego skierowaniu do rozpatrzenia przez sejmową komisję zdrowia oraz do komisję polityki społecznej i rodziny.

W środę posłowie zajmowali się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – „Zatrzymaj aborcję”, który zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Projekt, pod którym podpisało się ponad 830 tys. obywateli, został złożony w Sejmie jesienią 2017 r.

Projekt „Zatrzymaj aborcję” zakładał delegalizację aborcji w wypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Projekt przedstawiła w Sejmie Kaja Godek. – Rozmawiamy o tym, czy w Polsce można kroić żywcem ludzi na kawałki, bez znieczulenia. Rozmawiamy o tym, czy w Polsce można dusić niewinne dziecko przedwczesnym porodem, a potem odkładać gdzieś w sali porodowej (…) i czekać aż godzinami będzie umierało, aż się zadusi. I to jest meritum tej ustawy: wykreślenie możliwości zrobienia czegoś takiego dziecku, dlatego że jest niepełnosprawne – powiedziała Godek.

Debata, która odbyła się w środę w Sejmie, miała burzliwy przebieg. Przeciwko jej rozpatrywaniu opowiedziały się m.in.  posłanki KO i Lewicy.

Odnosząc się do projektu, Bolesław Piecha (PiS) podkreślił, że kwestia w nim proponowana wymaga omówienia i dyskusji. Dodał, że wolałby, aby ten punkt był doprecyzowany, „a nie taki, jak jest w obowiązującym nas prawie”. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest łatwo zebrać 800 tys. podpisów pod obywatelskim projektem i że zasługuje to na uznanie. W imieniu klubu PiS wniósł o skierowanie projektu do Komisji Zdrowia, bo „dotyczy tym razem przesłanek absolutnie medycznych i zdrowotnych”.

Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, apelował o wykreślenie z ustawy możliwości przerwania ciąży ze względu na prawdopodobieństwo wad płodu. – Przypominam, że przepisy z 2000 r. wyraźnie mówią o ochronie życia od poczęcia, więc unieważniają zapisy kompromisu z 1993 r. Gdyby tą sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny, tego przepisu już by nie było – tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info


Wiadomości

* cena brutto + koszt dostawy