Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv
Strona główna / Informacje / Stan Alabama chce zakazać aborcji!

Stan Alabama chce zakazać aborcji!

Alabama jest kolejnym stanem, który zmierza do całkowitego zdelegalizowania aborcji. 15 maja przyjęto w nim ustawę zakazującą „przerywania ciąży” niemal we wszystkich przypadkach – także w sytuacji zgwałcenia czy kazirodztwa. Przyjęta ustawa trafi teraz do podpisu przez republikańską gubernator Kay Ivey.

Zwolennicy nowych przepisów spodziewają się, że prawo zostanie zablokowane w sądzie, ale mają nadzieję, że w drodze kolejnych odwołań ustawa dojdzie do Sądu Najwyższego. I tego właśnie pragną: chcą, aby SN, będący aktualnie w konserwatywnym składzie, obalił precedensowe orzeczenie z 1973 r. legalizujące aborcję.

Wicegubernator Alabamy Will Ainsworth powiedział: „Orzeczenie Roe v.Wade musi zostać zakwestionowane! Jestem dumny, że Alabama jest tu liderem”.

Co zawiera nowelizacja? Zgodnie z ustawą lekarzowi grozi 10 lat więzienia za próbę przerwania ciąży i 99 lat za przeprowadzenie aborcji. Kobieta, która dokonała aborcji, nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Aborcja w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia matki jest dopuszczalna.

Oprócz Alabamy, szesnaście innych stanów stara się nałożyć ograniczenia na warunki dopuszczalności aborcji.

Na początku tego roku gubernatorzy czterech stanów – Georgia, Kentucky, Mississippi i Ohio – podpisali ustawy zakazujące aborcji, gdy tylko zostanie wykryte bicie serca poczętego dziecka. Przeciwnicy nowelizacji twierdzą, że jest to równoznaczne z całkowitym zakazem aborcji. Aktywność serca dziecka można bowiem wykryć już w szóstym tygodniu jego życia płodowego, a większość kobiet wtedy jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży.


Wiadomości

* cena brutto + koszt dostawy