Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv
Strona główna / Informacje / W Teksasie walczą o zakaz późnej aborcji

W Teksasie walczą o zakaz późnej aborcji

Losy ustawy zakazującej przerywania wysoko zaawansowanej ciąży na terytorium stanu Teksas były w ostatnim czasie niepewne. Z przyczyn proceduralnych, w wyznaczonym czasie nie doszło do głosowania nad projektem. Po wysłuchaniu opinii konstytucjonalistów, stanowa legislatura podjęła decyzję o kontynuowaniu prac parlamentarnych.

Pod koniec czerwca br. prace nad ustawą zakazującą aborcji po 20. tygodniu ciąży zostały wstrzymane.Senator Wendy Davis z Partii Demokratycznej przez 10 godzin wygłaszała mowę opisującą „dobrodziejstwa” późnej aborcji. Wypowiedź-maraton zablokowała przyjęcie prawa, które skutkowałyby zamknięciem większości klinik aborcyjnych w Teksasie.

Tylko sześć spośród 42 abortariów funkcjonujących na terenie stanu, spełnia wymagania zapisane w projekcie: przerywanie ciąży legalne wyłącznie w ośrodku, w którego strukturze znajduje się oddział chirurgii; lekarz-aborcjonista musi posiadać ustawowo określone kwalifikacje.

Druga sesja została zwołana przez republikańskiego gubernatora Ricka Perry’ego. Procedura przewidywała tzw. wysłuchanie publiczne przed parlamentarną komisją spraw wewnętrznych. Czas wysłuchania ograniczono do ośmiu godzin, ponieważ demokraci ponownie chcieli zastosować filibuster, udaremniający decyzję ustawodawczą. Przedstawili listę zawierającą nazwiska tysiąca osób, które chciały zabrać głos. Po ośmiu godzinach komisja przystąpiła do głosowania i przyjęła projekt ustawy.

Głosowania w Izbie Reprezentantów oraz w Senacie zaplanowano na przyszły tydzień. Oczekuje się, że obie izby przegłosują nowelizację. Gubernator stanu Teksas, James Richard Perry, już zadeklarował, że ustawę podpisze.

za: hli.org.pl


Wiadomości

* cena brutto + koszt dostawy