Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv
Strona główna / Informacje / Warsztaty z „domowej aborcji”?!

Warsztaty z „domowej aborcji”?!

W w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu w ramach „Warsztatów z rewolucji” odbywają się pokazy prowadzone przez aktywistów Gyne Punk, jak domowym sposobem wykonać aborcję. Prezentują prymitywny sprzęt do zabiegów: irygatory, druty, strzykawki. Uczą jak ten sprzęt wykorzystywać. „Takim sprzętem wykonano u mnie aborcję” – mówi Hiszpanka z Gyne Punk.

Na stronie Radia Poznań można obejrzeć fragment jednego z filmów wyświetlanych w Galerii Miejskiej Arsenał. „Warsztaty z Gyne Punk”, bo tak wydarzenie to reklamowane jest przez organizatorów, czyli Teatr Ósmego Dnia oraz Galerię Arsenał, to także wykłady, pokazy slajdów, pogadanki instruktażowe.

Radna Lewicy Halina Owsianna jest zaskoczona warsztatami w miejskiej galerii. – Warsztaty to poznawanie ciała poprzez różne eksperymenty. Dla mnie te eksperymenty są trochę dziwne. Pobieranie własnych biologicznych próbek – i jak czytam na stronie – i stawianie wstępnej diagnozy, przy użyciu niskonakładowych technik wydaje się dla mnie czymś dziwnym w dobie rozwoju medycyny. Ja raczej bym odchodziła od tych metod. To lekarzom trzeba zaufać. Jestem zaskoczona tymi warsztatami. Nie wiem do kogo są skierowane. Mogą przynieść krzywdę innym ludziom – dodaje Halina Owsianna.

– To nie są warsztaty aborcyjne. Na warsztatach nikogo nie namawia się do przerywania ciąży. Myślę, że są jak najbardziej informujące, pokazujące historię ginekologii i rozwój narzędzi, ale nie są to warsztaty aborcyjne. Są pokazywane narzędzia i do czego one służą. To wszystko można znaleźć w internecie. Nie są tu wykonywane żadne zabiegi, tym bardziej, że to nie są lekarki. Przyniosły to wszystko, żeby wzmocnić przekaz swojego działania performatywnego, a nie po to, żeby kogoś nakłaniać do wykonania aborcji – mówi zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał Zofia Nierodzińska, przekonując, że warsztaty „wpisują się w nurt body artu”.

Konsekwentnie nie będzie żadnej cenzury w mieście Poznaniu, w miejskich instytucjach kultury. Natomiast jeżeli ktoś czuje się obrażony, uważa, że zostało złamane prawo, procedura jest prosta – można zgłosić się do właściwych organów. Warsztaty są częścią większego projektu. Pewne kontrowersje budzi pokazanie zabiegów aborcyjnych. Jedna z organizacji pokazuje historię ginekologii – mówi wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski odnosząc się do warsztatów aborcyjnych w Galerii Arsenał.

Warsztaty aborcyjne w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu są niezgodne z polskim prawem – uważa Bogusław Kiernicki z Fundacji św. Benedykta. Jak przypomina, ochrona życia jest konstytucyjnym fundamentem państwa prawa. W jego ocenie pikanterii sprawie dodaje fakt, że Arsenał – jako miejska galeria – jest finansowany z publicznych pieniędzy. – Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak finansuje to wydarzenie, które jest niezgodne z prawem i nawołuje do łamania prawa. Tak po ludzku – ja obejrzałem fragment filmu i to jest niezwykle niebezpieczne. To jest ciemnogród. Tam pani mówi – pokazując jakiś drut czy narzędzie – że w ten sposób u niej dokonano aborcji – dodaje Bogusław Kiernicki.

Sami członkowie grupy Gyne Punk o swoich warsztatach piszą, że to: „samodzielne zarządzanie zdrowiem, autonomiczne eksperymenty, pobieranie własnych biologicznych próbek, stawianie wstępnej diagnozy używając niskonakładowych technik”. Grupę Gyne Punk, która prowadzi warsztaty, tworzą dwie osoby z Hiszpanii. Zofia Nierodzińska przyznaje, że w Galerii Miejskiej Arsenał do tej pory nie było takiego wydarzenia, ale Gyne Punk wielokrotnie prezentowały się w Berlinie.

za/fot: radiopoznań.fm


Wiadomości

* cena brutto + koszt dostawy