Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Pierwsze jest pierwsze

Podczas jednego ze spotkań środowisk ewangelizacyjnych zadano arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi ciekawe pytanie: „Czy można dodać do głoszenia kerygmatu – to jest: Bóg kocha, zbawia, Jezus żyje – elementy teologii ciała Jana Pawła II?”
Jeśli ktoś zna katechezy zawarte w książce Jana Pawła II Mężczyzną i niewiastą stworzył ich, może pomyśleć, że takie połączenie przypominałoby sytuację, w której niemowlaka chcielibyśmy karmić na przykład rybą z warzywami na parze albo kiszoną kapustą – skądinąd smaczną i zdrową. Kerygmat bowiem – czyli proste głoszenie, mające prowadzić do indywidualnego przyjęcia podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej i wejścia w osobistą relację z Jezusem – jest jak mleko matki dla niemowlęcia. Na poszerzenie menu, czyli katechezę o etyce katolickiej, w tym małżeńskiej i rodzinnej, przychodzi czas po ugruntowaniu wiary. „Kerygmat nie może być przekazywaniem wszystkich możliwych prawd wiary” – odpowiedział arcybiskup Grzegorz. Jednak po chwili rozwinął myśl, zaczynając od autentycznego przykładu: do kancelarii parafialnej przychodzi para narzeczonych na rozmowę przedślubną. Ksiądz po dwóch minutach rozmowy orientuje się, że oboje młodzi, którzy przecież chcą zawrzeć sakrament w Kościele katolickim, nie mają pojęcia ani o chrześcijaństwie, ani o małżeństwie chrześcijańskim. „Na jakich warunkach mogę ich wyrzucić z kancelarii?” – zapytał ten ksiądz swojego biskupa. „Chłopie, toż miałeś okazję powiedzieć kerygmat, wychodząc od ich doświadczenia miłości.
Bo oni może rzeczywiście niewiele rozumieją z chrześcijaństwa i może nie wiedzą, o co chodzi z tym sakramentem. Ale skoro przyszli, wiedzą to jedno: że się kochają. I wychodząc od tego ich doświadczenia można im powiedzieć, że tą miłością pomiędzy nimi jest Bóg i opowiedzieć o tym, co jest najważniejsze w chrześcijaństwie” – mówi abp Ryś i dodaje: „I wtedy będzie też miejsce na teologię ciała, choć nie musi się jej wypowiadać takim słownictwem: to, że miłość nie jest czymś banalnym, że miłość się wypowiada przez ciało. Bo kerygmat zaczyna się z człowiekiem w tym miejscu, w którym on jest”.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy