Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Co przemilcza lobby in vitro?

W świetle najnowszych odkryć w biologii i medycynie

Od ponad 40 lat jesteśmy przekonywani, że zapłodnienie pozaustrojowe, zapłodnienie metodą in vitro (IVF), jest dla par mających problemy z płodnością prawdziwym błogosławieństwem.
Dzięki IVF urodziła się ogromna liczba dzieci: szacuje się, że jest ich ponad 8 milionów na całym świecie. W naszym kraju tylko w latach 2013-16, w ramach ogólnopolskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro urodziło się ok. 22 tysięcy dzieci.

Naukowcy biją na alarm
Jest jednak inna strona medalu: prawdziwa cena, jaką za zapłodnienie in vitro płacimy w wymiarze etycznym, medycznym i społecznym jest niezwykle wysoka, a finansowe i medyczne koszty obecnie wykonywanych procedur będą ponosić przyszłe pokolenia. Wbrew temu, o czym przekonują nas celebryci, media czy lobby klinik in vitro, że jest to bezpieczna, najlepsza alternatywa dla par mających problemy z płodnością, procedura ta ma wiele ciemnych stron, o których się po prostu nie mówi. Każdą próbę krytyki polskie lobby klinik wspomaganego rozrodu próbuje dyskredytować, przedstawiając autorów niekorzystnych dla nich publikacji czy opinii jako osoby słabo wykształcone czy niekompetentne.
Tymczasem na całym świecie niezależni naukowcy: biolodzy molekularni i lekarze, w tym genetycy, biją na alarm przedstawiając w najlepszych czasopismach medycznych oraz na międzynarodowych konferencjach najnowsze wyniki badań na temat konsekwencji medycznych i molekularnych zapłodnienia in vitro. Nasi niemieccy sąsiedzi w ostatnich latach coraz rzadziej przeprowadzają procedury IVF, uznając je za absolutną ostateczność ze względu na negatywne, długofalowe skutki zdrowotne dla poczętych w ten sposób obywateli. Czy to możliwe, że tak doskonale zorganizowany system opieki zdrowotnej w Niemczech i jego autorytety medyczne mogą się mylić, zachęcając swoich obywateli do rezygnacji z procedury IVF?
A może to nasze rodzime kliniki, zajmujące się wspomaganiem rozrodu i intensywnym lobbingiem na rzecz upowszechniania procedury in vitro, ukrywają część kluczowych informacji? Jak obecnie wygląda sytuacja z perspektywy biologii i medycyny, co mówią najnowsze odkrycia o długofalowych skutkach IVF? Czy z punktu widzenia biologii i medycyny technologia ta i związane z nią procedury są w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i poczętego tą metodą dziecka?

Zachęcamy do zapoznania się z szerszą argumentacją w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy