Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Hospicjum perinatalne – o co chodzi?

W Polsce trwa dyskusja nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się 850 tys. obywateli. Projekt obejmuje ochroną prawną wszystkie dzieci chore. Dziś w przypadku „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu” lub „nieuleczalnej choroby” można dokonać aborcji. Ważnym elementem podejścia do dzieci chorych – skazywanych dziś często na śmierć – jest alternatywa w postaci hospicjów perinatalnych. Przedstawiamy podstawowe fakty na temat tego rodzaju opieki.
Hospicjum perinatalne
Hospicjum – słowo nieodłącznie skojarzone ze śmiercią, bólem, smutkiem i pożegnaniem. Hospicjum perinatalne to miejsce medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia dla rodziców spodziewających się dzieci z zespołami wad wrodzonych, które zgodnie z wiedzą medyczną mogą być przyczyną śmierci podczas ciąży, porodu lub krótko po nim. Hospicja perinatalne to najczęściej odpowiedź na cierpienie najmłodszych i ich rodziców. Coraz częściej stają się alternatywą dla aborcji ze wskazań eugenicznych.
Opieka paliatywna
Całościowa opieka nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, postępujące i prowadzące nieuchronnie do śmierci choroby. Podstawowe znaczenie w medycynie paliatywnej odgrywa kontrola bólu oraz innych objawów obniżających jakość życia, łagodzenie problemów psychicznych, duchowych i socjalnych, jak również wspomaganie rodzin w okresie trwania choroby i okresie żałoby. Kluczowym celem opieki paliatywnej jest poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

czytaj więcej w wydaniu papierowym – zamów BEZPŁATNIE

* cena brutto + koszt dostawy