Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Jak rozwiązywać konflikty?

Okres dojrzewania kojarzy nam się z buntem, wchodzeniem w konflikty. Dlatego wielu rodziców czuje się bezradnymi. Wydaje się, że to jest część natury nastolatka. Być może zaskoczeniem będzie odkrycie,
że młodzież też czuje się niekomfortowo w sytuacji konfliktu. Zbierając pytania od młodzieży na portalu pytam.edu.pl jesteśmy zaskoczeni, jak często pojawiają się prośby: „Powiedzcie, co robić, by rodzice chcieli ze mną rozmawiać?”, „Jak rozmawiać z mamą, żeby to nie kończyło się zawsze porażką i emocjami?”.
Zapominamy czasem, że umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów też trzeba się nauczyć. Jak matematyki, czy umiejętności kierowania samochodem. Oto kilka tekstów z naszego portalu, adresowanych do nastolatków w odpowiedzi na ich pytania dotyczące konfliktów. Jak się okazało, korzystają z nich też osoby dorosłe.
Czym jest konflikt?
Konflikty są nieuniknione, naturalne. Powstają dlatego, że ludzie mają sprzeczne poglądy lub potrzeby.
Tata każe ci zmienić spodnie, bo są według niego workowate, ty uważasz, że są super. Kolega chce grać z tobą w grę, której nie lubisz, najlepszy przyjaciel chce pisać z tobą, a ty akurat siedzisz w teście z matematyki. To jeszcze nie konflikt. To problem do rozwiązania. Dużo zależy od tego JAK na niego zareagujesz.
To irytujące, gdy ktoś ma odmienne zdanie, czy chce od ciebie czegoś, na co nie masz ochoty lub czasu. Nie masz wpływu na to, z czym przyjdzie do ciebie druga osoba. Jednak masz wpływ na to, jak konflikt rozwiązać. A to oznacza realną moc, od ciebie zależy, jak sprawa się skończy.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

zamów prenumeratę

Materiał przygotowany przez zespół redakcyjny strony
dla młodzieży www.pytam.edu.pl
* cena brutto + koszt dostawy