Kinsey i rewolucja seksualna | Fundacja Głos dla życia

Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Kinsey i rewolucja seksualna

W 2004 r. film Billa Condona z Liamem Neesonem w roli tytułowej spopularyzował postać Kinsey’a i jego badania. Film był nominowany do kilku prestiżowych nagród, a przedstawia kilka lat z życia badacza. Chociaż właściwie prawie każde słowo powinno być wzięte w cudzysłów: „badania”, „badacza” i nawet „spopularyzował” – bo popularności Kinsey’owi nie brakuje. Natomiast cała reszta? Dość powiedzieć, że te badania zostały uznane za największe oszustwo naukowe XX wieku – niestety, tylko w kręgach ludzi odważnych…
Wstrząsające raporty
Alfred Kinsey (1894–1956) był amerykańskim biologiem i zoologiem; prowadził badania na muszkach owocowych. W jakiś sposób się przekwalifikował i w 1948 r. opublikował pracę na temat męskiej seksualności (Seksualne zachowania mężczyzn), a w 1953 r. na temat seksualności kobiecej (Seksualne zachowania kobiet). Prace te zostały później nazwane Raportami Kinsey’a, a ich wpływ na opinię publiczną i moralność był ogromny, niektóre środowiska powołują się na nie jeszcze w naszych czasach.
Badania przeprowadzone były na 5 tys. mężczyzn, 6 tys. kobiet i kilkuset dzieciach w wieku od 2 miesięcy do 15 lat, a dotyczyły seksualnych zachowań mężczyzn i kobiet. Raporty, opracowane głównie na podstawie badań sondażowych, z jednej strony stały się normatywne i były punktem odniesienia dla badaczy, zajmujących się zagadnieniem seksualności, z drugiej strony uznane są za nienaukowe i oszukańcze ze względu na podstawowe błędy metodologiczne w doborze osób do badań i wyprowadzane nieuzasadnione wnioski.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

zamów prenumeratę

* cena brutto + koszt dostawy