Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

„Kobieta ma prawo do wstrzymywania ciąży”

Jestem przeciwnikiem aborcji, ale…

Sposób postrzegania aborcji warunkuje jej ocenę moralną i podejście do jej umiejscowienia w systemie prawnym. Ważną rolę pełni tutaj język. Nic dziwnego, że część środowiska pro-aborcyjnego posługuje się w dyskursie publicznym wyrażeniami, którymi usiłuje ukryć, o co naprawdę chodzi w aborcji. Choć jest też druga grupa proaborcyjnych okrutników, dla której przerwanie ciąży jest wręcz powodem do zadowolenia i dumy, i coraz głośniej o tym mówią.
Neologizm
Jednym z najbardziej oryginalnych neologizmów na określenie zabicia dziecka na etapie prenatalnym, który pojawił się ostatnio w Polsce, jest… „wstrzymywanie ciąży”. Zastosowała go kilkakrotnie Agata Szczęśniak odnosząc się w 2016 r. do obywatelskiego projektu ustawy „Stop Aborcji” przygotowanego przez instytut Ordo Iuris. Autorka jest socjolożką. W latach 2005 – 2012 była zastępcą redaktora naczelnego „Krytyki Politycznej”, pracowała w „Gazecie Wyborczej”, współpracuje z serwisem oko.press. Jej środowisko znajduje się więc w forpoczcie ideologii lewicy.
Szczęśniak w tekście zatytułowanym „Antykobiecy projekt”, opublikowanym na portalu wyborcza.pl, napisała, nawiązując do postawy obecnego prezydenta USA: „Donald Trump niegdyś godził się, by kobiety wstrzymywały ciążę nawet w trzecim trymestrze, jako kandydat na prezydenta zapisał się do frakcji przeciwników prawa kobiet do wyboru”. W innym miejscu znalazł się następujący fragment: „Kobiety ciąże wstrzymywały, wstrzymują i będą wstrzymywać. Robiły to w starożytności, robią to w XXI wieku. Ciąże zatrzymują mieszkanki Paryża i Hajnówki, Mińska Mazowieckiego i Budapesztu. Robią to bez względu na to, czy według prawa im wolno czy nie”. W dalszej części tekstu możemy jeszcze przeczytać: „Czasem, jeśli antykoncepcja nie wystarczy, możemy ciążę wstrzymać bardzo wcześnie – przy użyciu pigułki „dzień po”. Czasem, niestety, pozostaje samotne stanie w kolejce po bilet do Berlina albo Bratysławy, gdzie można bez problemu wstrzymać ciążę”.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy