Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Kryzys dotyka tożsamości człowieka

Z dr Marią Mańko – psycholog i seksuolog, pomagającą osobom z zaburzeniami tożsamości płciowej – rozmawia Dariusz Hybel.

  • Czy można zmienić płeć?

To jest pytanie nieprecyzyjne. Bo – po pierwsze – musimy odpowiedzieć na pytanie, co mamy na myśli mówiąc „można”. Czy chodzi o to, że jesteśmy w stanie, czy o to, czy wolno? Po drugie – co to znaczy „płeć” i o jaką płeć chodzi? To, co od wieków nazywaliśmy „płcią”, współcześnie zostało przewrócone do góry nogami. Płeć normalnie rozumiana to płeć genetyczna. Decyduje o niej jedna para chromosomów płci: osoba posiadająca chromosomy XX jest płci żeńskiej, a posiadająca XY płci męskiej. Ale na bazie tej płci podstawowej rozwinięto jej aspekty, które również nazwano płcią.

  • Czy to jest uprawnione?

Moim zdaniem nie, ale nie da się tego zabronić. Wyróżnia się więc płeć hormonalną, mózgową, gonadalną, społeczną, kulturową i parę innych. W istocie są to tylko aspekty płci genetycznej, ale współcześnie uzyskały status osobnych struktur.

  • W ten sposób dochodzi do dekonstrukcji rzeczywistości płciowej człowieka i pewnej atomizacji.

Zgadza się. Niestety, sytuację mamy taką, jaką mamy. Pytając o możliwość zmiany płci, otrzyma się odpowiedź w zależności od tego, z kim się rozmawia. Genetyk odpowie: nie można zmienić płci – w sensie nie da się. Neurolog odpowie: nie da się zmienić płci mózgowej, bo ona już jest. Ale endokrynolog odpowie, że da się zmienić płeć, bo hormony można dostarczać z zewnątrz. Chirurg odpowie: da się zmienić płeć, bo to tylko kwestia operacji. Psycholog odpowie: można zmienić płeć, bo to kwestia odczuć. Mając na myśli tak rozumianą możliwość zmiany płci, rośnie ona wraz z rozwojem medycyny. Zmieniamy np. płeć hormonalną na skutek podawania określonych hormonów, usuwamy operacyjnie genitalia i implementujemy sztuczne. Ale czy to jest zmiana płci? Nie. W istocie mowa jest tu o zmianie aspektów płci, bo nie możemy zmienić płci właściwej, podstawowej – genetycznej.
A jeśli chodzi o prawne rozstrzygnięcia?
Tu wchodzimy w drugi sens słowa „można”: czy wolno? W różnych krajach mamy różne rozwiązania prawne, które na „zmianę płci” zezwalają. Trudno tu jednak szczegółowo je omawiać.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy