„Nie wiadomo, od kiedy zaczyna się człowiek” | Fundacja Głos dla życia

Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

„Nie wiadomo, od kiedy zaczyna się człowiek”

To jeden z najgroźniejszych mitów powtarzanych przez zwolenników aborcji: „nie wiadomo, od kiedy zaczyna się człowiek”. Dlaczego mit jest tak niebezpieczny? Bo skoro nie wiadomo, od kiedy zaczyna się człowiek, łatwiej się przechodzi do stwierdzenia, że w czasie aborcji nie jest zabijany człowiek, ale… nie wiadomo co.
Owszem, usuwana jest „masa tkankowa” albo „zlepek komórek”, nawet przerywana jest ciąża i „eliminowany płód”, ale nie jest przerywane życie człowieka. Taka jest narracja w środowiskach sprzyjających legalizacji aborcji.
Przykłady
Expressis verbis zaprezentowała ją 10 stycznia 2018 r. polityk lewicy – Barbara Nowacka, która omawiając feministyczny projekt inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy kobiety” powiedziała: „Zrozumcie: żołądź to nie jest dąb, jajko to nie jest kura, a płód i zarodek, i zygota, i zlepek komórek, nie jest dzieckiem. Można to opanować”. Ten niezwykły popis ignorancji i lekceważenia ze strony Nowackiej nie trafił jednak do przekonania wielu parlamentarzystom.
Niektórzy z nich – po słowach Nowackiej – protestacyjnie wyszli z sali sejmowej. Np. posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska, która choć jest zwolenniczką liberalizacji prawa aborcyjnego i brała udział w czarnych protestach, stwierdziła: „Nigdy nie uznam, że 3-miesięczny płód nie jest dzieckiem, bo ja przed chwilą urodziłam dziecko. Nikt mi nie powie, że to tylko zlepek komórek”. Aż chce się zapytać, jak pani Wróblewska godzi obie te kwestie, tym bardziej, że zrobiła na UKSW doktorat z teologii… moralnej.
Tomasz Piątek, pisarz i dziennikarz współpracujący z „Gazetą Wyborczą” dał na jej łamach dowód swojej niewiedzy odnośnie początków życia człowieka. Jego tekst był komentarzem do wydarzeń z jesieni 2016 r. kiedy rząd, odrzucając projekt „Stop Aborcji” promowany przez Stowarzyszenie Ordo Iuris, wprowadził jednorazowe świadczenie w wysokości
4 tys. zł w przypadku, gdy urodziło się dziecko z upośledzeniem lub ciężką chorobą. Piątek napisał rzecz okrutną: „Spowodować człowieka po to, by zaraz umarł, to morderstwo. Spowodować człowieka po to, by tylko cierpiał, to coś równie strasznego. Nie wiem, kiedy zaczyna się człowiek: ludzki organizm powstaje stopniowo. Ale człowieczeństwo wczesnego zarodka jest czymś niezwykle wątpliwym. W pierwszym miesiącu ciąży mamy do czynienia z mikroskopijną blastocystą – składającą się z kilkudziesięciu komórek i pozbawioną zaczątków układu nerwowego. A bez tego trudno mówić o jakiejkolwiek świadomości”.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

zamów prenumeratę

* cena brutto + koszt dostawy