Niepełnosprawność, badania prenatalne i… aborcja | Fundacja Głos dla życia

Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Niepełnosprawność, badania prenatalne i… aborcja

Kluczową kwestią w kontekście powszechnej w naszej kulturze akceptacji aborcji jest sytuacja, w której niepełnosprawność zostaje zdiagnozowana podczas ciąży, a kobieta lub para rodziców uznaje, że nie da rady podołać temu wyzwaniu.
Z tego powodu w Wielkiej Brytanii dokonywanych jest w przybliżeniu 2000 aborcji rocznie, co stanowi 1% wszystkich aborcji. Jest to znacząca liczba i stoi za nią autentyczny dylemat i olbrzymia tragedia dużej grupy ludzi.
Jak chrześcijanie powinni zareagować na tę sytuację? Jakie zająć stanowisko, by nasza postawa niosła pomoc kobiecie lub parze, która decyduje się na program badań prenatalnych (w tym badań płodu) lub osobom, które decydują się na badania genetyczne jeszcze przed zajściem w ciążę? Uważam, że wnioski, jakie płyną ze spotkań naszych grup poradnictwa poaborcyjnego, mogą rzucić na tę sprawę pomocne światło.
Badania w czasie ciąży
Zanim zastanowimy się nad kwestią badań prenatalnych należy podkreślić, że jeśli lekarz prowadzący ciążę doradzi badanie, które ma na celu ochronę zdrowia matki i dziecka, należy z tego badania skorzystać. Dostęp do informacji genetycznej niesłychanie się powiększył w ciągu ostatnich kilku lat, a różnego rodzaju testy i badania prenatalne stają się coraz bardziej zaawansowane i precyzyjne. W rozwiniętych krajach uprzemysłowionych badania prenatalne na wykrycie nieprawidłowości lub wad rozwojowych płodu stały się rutyną.
Obecnie w Wielkiej Brytanii proponuje się kobietom dwa badania USG w okresie pomiędzy 11. a 13. oraz pomiędzy 18. a 21. tygodniem ciąży. Celem tych badań jest określenie terminu, zdiagnozowanie ciąż mnogich, potwierdzenie położenia łożyska i zidentyfikowanie nieprawidłowości płodu. Oznacza to, że bardzo prawdopodobne jest, iż kobiecie w ciąży w Wielkiej Brytanii proponowane będą liczne i różnorodne badania, począwszy od badań krwi, aż po bardziej inwazyjne procedury, takie jak amniopunkcja lub biopsja kosmówki (CVS) – jeśli lekarz takie zaleci.
Jest to zatem kwestia wymagająca uważnego przemyślenia przez każdą kobietę lub parę na początku, gdy tylko ciąża zostaje stwierdzona. Przemyślenie tych kwestii jest
istotne, ponieważ praktycznie każdej kobiecie ciężarnej w Wielkiej Brytanii proponowana będzie jakaś forma badań prenatalnych.
czytaj więcej w wydaniu papierowym

zamów prenumeratę

* cena brutto + koszt dostawy