Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Pigułka aborcyjna. Czy to bezpieczne?

1. Co to jest pigułka aborcyjna i jak działa?
To środek farmakologiczny o nazwie RU-486, który ma na celu wywołanie poronienia do ok. 10 tygodnia ciąży (liczonej od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Blokuje on receptory dla progesteronu, hormonu wydzielanego w ciąży przez jajniki, koniecznego dla rozwoju dziecka w embrionalnej w fazie rozwoju. Środek ten powoduje zaburzenia funkcji śluzówki jamy macicy, w której rozwija się dziecko. Początkowo utrudnia jego zagnieżdżenie, a jeżeli do niego dojdzie, uniemożliwia jego odżywianie, wzrost i rozwój. Dziecko obumiera na skutek niedożywienia i niedotlenienia. Proces wywołania poronienia trwa kilka dni. Po dwóch dniach podawany jest kolejny środek, zawierający prostaglandyny o działaniu silnie skurczowym. Wywołuje on rozwieranie się szyjki macicy oraz skurcze macicy, co ułatwia poronienie.

2. Czy to prawda, że to proste, szybkie i na pewno zadziała?
Nie! Procedura trwa co najmniej kilka dni. Zdarza się, że krwawienie mocno się przedłuża, co może doprowadzić do anemii i jest niebezpieczne dla kobiety. Może też nie dojść do całkowitego poronienia, co wymaga hospitalizacji i wyłyżeczkowania jamy macicy w warunkach szpitalnych. Długotrwałe, niekompletne poronienie sprzyja stanom zapalnym, zwłaszcza w obrębie miednicy mniejszej, a nawet grozi sepsą, a wtórnie powstaniem zrostów w jamie brzusznej oraz niedrożności jajowodów.

3. Czy to będzie taka większa miesiączka?
Nie! To sprowokowane poronienie prawidłowo rozwijającego się dziecka, a nie fizjologiczna miesiączka. Proces ten jest gwałtowny i niebezpieczny. Krwawienie może być bardzo obfite, nawet krwotoczne, co stanowi zagrożenie zdrowia a nawet życia kobiety.

Zachęcamy do zapoznania się z szerszą argumentacją w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy