Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

„Płód nie odczuwa bólu”

Jestem przeciwnikiem aborcji, ale…

Jednym z argumentów za legalizacją przerywania ciąży jest stwierdzenie, że płód w aborcji nie odczuwa bólu. Argument jest powtarzany z takim przekonaniem, jakby zwolennicy terminacji ciąży chcieli zapewnić, że gdyby ból był jednak odczuwany na wczesnym etapie rozwoju dziecka (w tym okresie jest najwięcej aborcji), z pewnością sprzeciwialiby się prawu do jego zabijania.
Nie można oczywiście wykluczyć tego rodzaju nawróceń. Niemniej nie ulegajmy iluzji. Dla większości zwolenników prawa do aborcji niewiele by się zmieniło. Dopuszczają oni przecież późne aborcje (np. z powodu podejrzenia choroby płodu), kiedy system nerwowy dziecka już jest bardziej rozwinięty i na pewno odczuwa ono ból. Wcale jednak nie stają się bardziej pro-life i nie domagają zakazu zabijania dzieci w drugim i trzecim trymestrze ciąży.
Gdyby dziecko odczuwało ból w pierwszym trymestrze, też by nie postulowali delegalizacji przerywania ciąży. Może w porywach współczucia domagaliby się wprowadzenia obowiązkowego znieczulenia zabijanego dziecka. Już dzisiaj w wielu miejscach na świecie ból dziecka przegrywa z „prawem do wyboru” kobiety i jej „prawem do brzucha”. I co? Nic.
Nieostra granica
Feministyczna dziennikarka Wiktoria Beczek w artykule zatytułowanym: „Giertych: „Ratujmy Kobiety” karze więzieniem za poglądy. Sprawdzamy, jak jest naprawdę” opublikowanym 12 stycznia 2018 r. na portalu gazeta.pl, odniosła się do zarzutów sformułowanych przez byłego wicepremiera pod adresem feministycznego projektu ustawy legalizującej w Polsce aborcję. Potwierdzając, że projekt „Ratujmy kobiety” dopuszcza aborcję do 12 tygodnia ciąży, dziennikarka gazety napisała: „należy pamiętać, że 12 tydzień życia płodu to granica, powyżej której aborcje na żądanie są bardzo rzadkie. Ponadto ciążę w tym terminie można przerwać farmakologicznie lub z użyciem drobnej chirurgii. Co więcej, wiedza medyczna ustaliła ponad wszelką wątpliwość, że płód w tym wieku nie jest w stanie czuć bólu, bo nie ma wykształconych niezbędnych do tego połączeń neuronowych ani elementów mózgu. Według badań Amerykańskiego Kolegium Położnych i Ginekologów płód jest niezdolny do odczuwania bólu do około 27 tygodnia ciąży. Badania sugerują też, że nawet po utworzeniu wyższych struktur mózgowych płód przebywa w śpiączce, a do odczuwania bólu potrzebna jest świadomość”.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy