Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Pokażmy duże rodziny Polakom

Z Szymonem Wytykowskim – członkiem zarządu Związku Dużych Rodzin Trzy Plus – rozmawia Dariusz Hybel

  • Niedawno KAI opublikował raport na temat stanu rodziny w krajach Unii Europejskiej. Coraz mniej zawieranych małżeństw, coraz więcej rozwodów, coraz więcej aborcji, coraz mniej rodzących się dzieci, rosnąca liczba starych osób, zmiana struktury demograficznej Starego Kontynentu poprzez rosnącą imigrację… Europejczycy popełniają cywilizacyjne samobójstwo?

Samobójstwo zakłada świadomość popełnianego czynu… w tej sytuacji chyba jej brak lub ją ignorujemy. Nazwałbym to naturalną selekcją lub konsekwencją podjętych decyzji, co niestety nie zmienia faktu, że stoimy na krawędzi cywilizacyjnej i nie ma odwrotu… W tej sytuacji pytanie powinno brzmieć: Jak głęboka jest przepaść, w którą wpadniemy i czy po upadku będziemy w stanie się podnieść?

  • Z wyjątkiem wskaźnika aborcji (których liczba w Polsce należy do najniższych), nasz kraj znajduje się w czołówce wielu negatywnych tendencji obecnych w Europie. Wychodząc spod panowania komuny, wielu chciało stać się „bardziej europejskimi”.

Wydaje mi się, że nie o stanie się „bardziej europejskimi” nam chodziło. Chcieliśmy być wolni, a Europa zachodnia była symbolem tej wolności i dlatego tak bezkrytycznie przyjmowaliśmy wszystko to, co zza naszej zachodniej granicy przychodziło. Postawiłbym raczej pytanie: czy udało się nam stać wolnymi? Pytanie niesłychanie trudne, skomplikowane i wielowątkowe. Odnoszące się nie tylko do filozofii, lecz także bezpośrednio do nas, a także do naszych struktur państwowych. Warto też zapytać samych siebie, jak korzystamy z tej wywalczonej wolności.
czytaj więcej w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy