Program Rodzina 500+, czyli nowa jakość | Fundacja Głos dla życia

Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Program Rodzina 500+, czyli nowa jakość

Program Rodzina 500+ stał się przedmiotem dyskusji i sporów na długo zanim został wprowadzony. Wiele wskazuje na to, że dziś – ponad rok od jego uruchomienia – przybywa tych, którzy oceniają go pozytywnie, a coraz mniej jest tych, którzy wróżą mu klęskę.

Polski kryzys demograficzny
Jak podało w kwietniu 2017 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ze wsparcia korzysta już ponad 3,91 mln dzieci do 18 lat, co oznacza, że prawie 25 mld złotych trafiło do prawie 2,6 mln polskich rodzin. W skali całego kraju program „Rodzina 500 plus” objął prawie 57% wszystkich dzieci do 18 lat. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to na terenach wiejskich odsetek ten wynosi 64%, w gminach miejskich 50%, a w miejsko–wiejskich 59%. Pod względem liczby dzieci objętych wsparciem na pierwszym miejscu jest Mazowsze (prawie 554 tys.), na drugim Śląsk (ponad 383,8 tys.), a na trzecim Wielkopolska (ponad 379,6 tys.).
Zastanawiając się nad wpływem Programu Rodzina 500+ na polskie rodziny, należy wyjść od całościowego spojrzenia na sytuację demograficzną naszego kraju oraz istotne – także z tego punktu widzenia – wskaźniki. Zasadniczym problemem ostatnich lat jest bardzo niska dzietność, która w Polsce w roku 2015 wyniosła 1,324. To oznacza, że wciąż rodzi się zbyt mało dzieci, aby osiągnąć wskaźnik zastępowalności pokoleń (2,1), który oznacza, że społeczeństwo podtrzymuje swą liczebność oraz zapewnia sobie potencjał do rozwoju.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

zamów prenumeratę

* cena brutto + koszt dostawy