Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

To po prostu przygoda

Co wiemy o przeżyciach nastolatków? Czego się obawiamy? Pisząc książkę, dotyczącą wychowania nastolatków, prosiłam znajomych o pomysł na jej tytuł. Sporo propozycji było w nieco żartobliwym, a kiektóre nieco przygnębiającym tonie: „Wielka Księga Potworów”, „Mission impossible” „Nastolatki – Boże, dlaczego???”, „Nastolatki. Nie takie straszne, jak Ci się wydaje”, „Jak przeżyć z nastolatkiem i nie zwariować” oraz „Nastolatek. A tak cieszyliśmy się, gdy urodził się!”.

„Najlepszy etap
w życiu człowieka”
Ten przegląd pokazuje, że okres dorastania jest etapem życia naszych dzieci, którego szczególnie się obawiamy. A przecież jest to do opanowania. Co więcej, może być to – jak podpowiedziała przy okazji wymyślania tytułów koleżanka – sama będąca matką nastolatka:– „Nastolatek – najlepszy etap w życiu człowieka”.
Warto uświadomić sobie (dla mnie też było to zaskoczeniem), że po raz pierwszy słowo „teenager” na określenie osoby nie będącej już dzieckiem, a jeszcze nie dorosłej, zostało użyte w „Readers Digest” w USA w roku 1941, natomiast w Polsce dopiero w tekście „Autentyczny widz” Władysława Kopalińskiego, zamieszczonym w niedzielnym wydaniu „Życia Warszawy” z 1959 r. Zatem określenie to nie ma nawet stu lat.
Przez tysiąclecia człowiek był albo dzieckiem, albo dorosłym. Jako dziecko bawiłeś się i uczyłeś, lecz w momencie, gdy byłeś w stanie wziąć za siebie odpowiedzialność i solidnie wykonywać swe obowiązki – stawałeś się dorosły. Co więcej, dorosłość była spostrzegana przez dzieci jako prawdziwe życie, autentyczna przygoda. Dzieci patrzyły na dorosłość jako na coś wspaniałego. Dorosłość – to były i obowiązki, ale i przywileje!

czytaj więcej w wydaniu papierowym

zamów prenumeratę

Bogna Białecka – psycholog, autorka poradników psychologicznych poświęconych wychowaniu dzieci i budowaniu szczęśliwego, trwałego małżeństwa. Współautorka portalu edukacyjnego dla młodzieży.PYTAM.EDU.PL – Tylko prawda jest ciekawa.

* cena brutto + koszt dostawy