Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Uzależnienie dziecka od smartfonu

Raport NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) „nastolatki 3.0” opublikowany w grudniu 2016 r. podaje alarmujące dane – aż 30% polskich nastolatków jest online cały czas, zatem również podczas zajęć szkolnych.
Jest to możliwe dzięki smartfonom, które stanowią preferowany przez młodzież sposób kontaktu z innymi ludźmi i korzystania z Internetu. Zaledwie 4,5% polskiej młodzieży nie korzysta ze smartfonu dla dostępu do Internetu, z kolei 31,3% używa Internetu przez smartfon co najmniej 5 godzin dziennie.
Warto zwrócić uwagę, że dane w raporcie NASK pochodzą z własnej, subiektywnej oceny. Tymczasem korzystanie z aplikacji śledzących rzeczywisty czas spędzany na wpatrywaniu się w ekran (np. „Moment”– aplikacja na iPhone i Androida) pokazuje, że nie doszacowujemy tego czasu. Wiele osób po zainstalowaniu takiej aplikacji przeżywa szok, gdy dowiaduje się, ile czasu spędza na „modlitwie” do ekranu.
Widzi to jednak nasze otoczenie. Coraz częściej rodzice pytają, co zrobić z dzieckiem przyklejonym do telefonu. Choć młodzież nie widzi problemu, rodzice są przerażeni zniewoleniem dzieci i chcą im pomóc.
FOMO
Uzależnienie od gadżetów elektronicznych stało się rzeczywistością. Jest to nowe zaburzenie FOMO – Fear of Missing Out, czyli lęk, że nie jest się na bieżąco z informacjami (w serwisach, mediach społecznościowych itp.). Objawia się to niepokojem i napięciem przeżywanym przy braku dostępu do Internetu, telefonu.

* cena brutto + koszt dostawy