Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Zamęt wokół płci

Latem 2015 roku pod obrady polskiego sejmu wszedł projekt ustawy o uzgodnieniu płci. Dla osób, nieśledzących bieżących trendów genderowych, tytuł mógł się wydawać błędem językowym, a sformułowania w nim zawarte niezrozumiałe. Jednak 23 lipca 2015 większość sejmowa, złożona z posłów PO, PSL, SLD przyjęła projekt ustawy (252 za, 158 przeciw, 11 wstrzymujących się).
Potem jednak były wakacje, jesienią zmieniła się zupełnie sytuacja polityczna i senat projektem się nie zajął, a sprawa wydawało się ucichła. Ale „co się odwlecze, to nie uciecze”. W zaciszu rozmaitych lewicowych gabinetów, biur, kancelarii, praca nad projektem trwa nadal…

Cóż to jest „uzgodnienie płci”?
Zawsze były – i są – osoby, które rodząc się jako dziewczynka lub chłopiec i dorastając jako kobieta lub mężczyzna, nie czuły się z tym dobrze. Uważały, że ich ciało jest „pomyłką natury”, że ich prawdziwe „ja” zostało umieszczone, „uwięzione” w złym ciele: jestem mężczyzną, a dostałem ciało kobiece, jestem kobietą, a mam ciało mężczyzny…
Jest to niewyobrażalny dramat i niewyobrażalne cierpienie. Tymczasem my – których ten dramat nie dotyczy – wzruszamy ramionami, obśmiewamy, poniżamy, a przede wszystkim nie rozumiemy! Żeby zrozumieć, najpierw wyjaśnijmy kilka pojęć. Co to jest: tożsamość płciowa, dysforia płciowa, transseksualizm, transwestytyzm, transgenderyzm, tranzycja?

Tożsamość płciowa
Jest to poczucie przynależności do świata kobiet lub mężczyzn, zazwyczaj zgodne z płcią genetyczną (XX lub XY), zauważalną na zewnątrz dzięki budowie anatomicznej. Jak każdy rodzaj tożsamości, kształtuje się i umacnia w ciągu rozwoju osoby.

Dysforia płciowa
Jest to niezadowolenie, dyskomfort z powodu płci biologicznej i pragnienie zmiany na płeć, z którą osoba się utożsamia. Dysforia w ogóle jest przeciwieństwem euforii i jest jednym z rodzajów obniżenia nastroju; w klasyfikacji psychiatrycznej należy do zaburzeń emocji.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy