Fundacja głos dla życia

adv
adv
adv
adv

Życie i rozum

Zamach na życie jest zawsze w pierwszej kolejności zamachem na ludzki rozum.

Propagowaniem, wyjaśnieniem i obroną stanowiska pro-life zajmuję się niemal bez przerwy od czasów szkoły średniej, którą kończyłem jeszcze w latach siedemdziesiątych. Jako amerykański i międzynarodowy lider ruchu obrony życia, szczególnie przy okazji mojej pracy z mediami, zawsze kładłem duży nacisk na to, by pomagać ludziom mówić o aborcji w sposób inteligentny.

Choć jestem księdzem katolickim,

który stoi na czele kilku ewidentnie religijnych organizacji pro-life i choć, w związku z tym, wielu oczekiwałoby ode mnie, że w dyskusji dotyczącej aborcji będę częściej sięgał po argumenty o charakterze religijnym, zawsze byłem zdania, że nawet najbardziej religijni obrońcy życia powinni być w stanie uzasadnić swoje racje na podstawie ludzkiego rozumu, i co więcej: że czyniąc tak, będą w zgodzie z własną wiarą. Dlaczego? Bo Bóg wiary jest również Bogiem rozumu. To On dał nam rozum, On go odkupił i oczekuje, że będziemy robić z niego użytek.

Gdy mówię o aborcji

do słuchaczy, którzy są jej zwolennikami, lub do osób, które są sceptycznie nastawione do opcji pro-life, często zaczynam swoje wystąpienie od tego, że podnoszę do góry ołówek i pytam, co mam w ręce. Wszyscy oczywiście odpowiadają: „Ołówek”. Mówię wtedy: „Pod koniec naszego spotkania niektórzy z was będą twierdzić, że ten ołówek wcale nie jest ołówkiem”. Chodzi mi o to, że mentalna gimnastyka, jakiej wymaga stwierdzenie, że dziecko w łonie matki wcale nie jest dzieckiem, jest porównywalna z tą, jakiej potrzeba, by zaprzeczyć, że ołówek jest ołówkiem.

czytaj więcej w wydaniu papierowym

* cena brutto + koszt dostawy